úterý 17. ledna 2012

Můj autor roku 2011

Tento projekt vymyslela Syki, zapsat se do něk můžete zde.

Překvapivě to není autor žánru fantasy, ale žánru, který nedokážu přesně určit. Thriller s kapkou historie, kryptologie a napětí? Nevím, a upřímně mi to je jedno. Díky němu jsem získala vášeň pro šifry, která mě sice po pár měsících přešla, ale i někdy teď neodolám a nějakou tu zašifrovanou zprávu v hodině kamarádce pošlu. A kdo je tedy Můj autor roku 2011? Fanfáry prosím....


Dan Brown!

Autor románů o Robertu Langdonovi a dalších dvou úžasných knih. Oba filmy podle jeho knižní předlohy (Andělé a démoni, Šifra Mistra Leonarda) jsem sice viděla už dřív, ale když jsem ještě v roce 2010 přemýšlela, jakou knihu bych ráda viděla pod stromečkem, byl to právě třetí díl této série. Filmy jsem viděla několikrát, bavily mě a proč tedy nezkusit i tu knihu, že? Už když jsem rozbalovala tu velkou bichly, slibovala jsem si od ní hodně. A nakonec mě Ztracený symbol nezklamal, ale navíc i překvapil. Hlavně tedy genialita Roberta Langdona a tím pádem i samotného autora Dana Browna.


Ztracený symbol je plný velkých myšlenek, ale to jsou i jeho ostatní knihy. A proto jsem při další návštěvě knihovny neváhala půjčila jsem si i oba předcházející díly. Sice jsem se bála, ono je něco jiného vidět film, po té, co jsme četli knihu než naopak. Ale přestože se kniha a ani film příliš neliší, některé detaily ve filmu nebyly (nebo byly pozměněny; tak už to holt bývá) a díky nim mě knihy nezačaly nudit, přestože jsem celou zápletku znala.

Nejvíc ze všech Brownových knih překvapilo jeho první dílo a to Digitální pevnost. Pokud by jste měli chuť si od něj něco přečíst, ale na šifru či symbol se necítili, zkuste toto. Zklamaní nebudete, pokud tedy nebudete knihu odsuzovat už předem. Jen to zkuste a uvidíte, že budete přesvědčovat své přátele, aby se naučili pár šifer a vy si s nimi mohli dopisovat (ano, to je můj případ :D).
Kromě Browna jsem letos objevila Meg Cabot, Suzanne Collins či Patricka Nesse. Všichni to jsou úžasní autoři a jejich knihy ještě lepší, bohužel rok 2011 pro mě začal Danem Brownem, takže ve mě zanechal nesmazatelnou stopu. Třeba se prostor pro ostatní mé autory minulého roku najde místo.

Knihy Dana Browna:
  • Digitální pevnost
  • Anatomie lži
Série o Rebertu Langdonovi
  • Andělé a démoni
  • Šifra Mistra Leonarda
  • Ztracený symbol


pondělí 16. ledna 2012

Hostující recenze: Měsíční píseň

Autor: Patricia Briggs
Vyšlo: 10/2009
Nakladatel: FantomPrint
Žánr: fantasy, kožoměnci, vlkodlaci,..
Anotace:
Je čas na změnu! Zapomeňte na sladkobolné romance! Seznamte se s Mercy Thompsonovou! Přátelí se s vlkodlaky. Přátelí se s upíry. Ovládá bojová umění. Opravuje stará auta. Lehce se dostane z každého průšvihu. Je krásná, je chytrá, je jiná. „Vlkodlaci jsou nebezpeční, když se jim připletete do cesty, ale pokud jste opatrní, nechají vás na pokoji. Umí se dobře skrývat před lidmi, ale já nejsem člověk. Když na ně narazím, poznám je a oni poznají mě…“

                                                                                                         


 Mercy je kožoměnec  - člověk,který se mění v kojota. Je rázná a pro odpověď nechodí daleko. A je ochotná pomoci svým přátelům, když ji potřebují.

Autorka neváhá a hlavní zápletku rozjíždí ani ne v polovině knížky. Bez zbytečného protahování a vysvětlování nám líčí zajímavý příběh, ve kterém odkrýváme i tajemství přírody. Poznáváme, jak se ve skutečnosti k sobě chovají zvířata v divočině a složitost jejich vztahů. Mě osobně to připadalo docela zajímavé, protože je to pro nás neznámé, my už jsme něco podobného dávno ztratili. Do téhle chvíle jsem si vůbec neuvědomila, jak je to komplikované, že se smečka řídí podle určitých pravidel. Byla jsem překvapená, jak se vlci chovají k ženám (samicím). Je vidět, že každý živočišný druh to má jinak, třeba kudlanky by s nimi nesouhlasily :D

Taky mě přišlo zajímavé, jak autorka zapracovala do příběhu stříbro. V dnešní době jsou buď knížky, které tento mýtus zcela popírají, nebo si ho nějak pozmění. Naopak Patricia Briggs přenesla tuto myšlenku do našeho světa a zamíchala stříbro s chemickými prvky a sloučeninami a vytvořila tak ,,stříbrné kulky“ jednadvacátého století. Opravdu se mi to líbí, v dnešním světě drog. Je to originální a moderní.

Abych se přiznala, zpočátku se mi do té knížky nechtělo. Odrazovala mě obálka, i když pak jsem uznala, že se k té knížce hodí. Když jsem se ale začetla, zjistila jsem, že je to dobrá knížka a už se těším na další díl :)

Hodnocení: 7 z 10

Autorka recenze: Wewerka
blog: http://wewerka.blog.cz/

neděle 15. ledna 2012

Posuď knihu podle obalu (12)

Toto je nedělní meme od Syki. Jde o to vybrat si jeden obal knihy, publikovat k němu stručnou anotaci knihy a posoudit ho.Pravidla najdete zde.

Název: Čísla 2: Chaos
Autor: Rachel Wardová
Nakladatelství :  Egmont
Rok vydání:  11/2011
Anotace:
Adam je šestnáctiletý kluk, který se vzhledem neliší od svých vrstevníků. Přesto je naprosto výjimečný. Stejně jako jeho matka i on vidí čísla. Když se někomu podívá do očí, vidí je. Zpočátku nevěděl, co znamenají. V den smrti své matky pochopil, že jsou to data úmrtí. Vede si poznámky ve svém bloku, kam zapisuje informace o lidech, s nimiž se setká, a jejich čísla. Na stránkách se neustále opakuje číslo 112027. Je jasné, že ten den se stane v Londýně katastrofa velkého rozsahu, při níž zemřou tisíce lidí. Osudné datum se neodvratně blíží a Adam se trápí čím dál víc. Neví, co má dělat. Neví, jak varovat lidi, aby Londýn opustili a zachránili si životy. Neodvažuje se o tom nikomu říct, bojí se, že by mu nikdo nevěřil. Ale není sám, kdo o katastrofě ví nebo ji alespoň tuší. Jeho spolužačku Sáru pronásleduje několik měsíců děsivý sen. Vidí Londýn v plamenech, bortící se budovy, mrtvé a zraněné v sutinách. Sára utíká z domova a Adam ji hledá, až ji konečně objeví v jednom squatu. Společně přemýšlejí, jak katastrofě zabránit a jestli je to vůbec možné. Podaří se jim najít způsob, jak lidi varovat? Pokusí se o to? A bude jejich úsilí vůbec k něčemu?

Názor na obálku:
Obálka prvního dílu se mi nelíbila. Nevím proč, ale vždy když se na ní podívám, připomíná mi ČT1. Druhý díl, na rozdíl od prvního, je mnohem hezčí a tajemnější. Více se k této sérii hodí. Chaos jsem ještě nečetla, ale jakmile se mi dostane do ruky, neváhám a přečtu si ji. Pokud jste ji neviděli naživo, tak ty malý čísílka jsou stříbrná a pěkně se lesknou, další bod k dobru :)

Soutěž u Abyss

Pokud máte zájem si zasoutěžit a zkusit své štěstí, máte šanci na blogu Knižní nekonečno. Budou vylosováni dva vítězové, kteří dostanou knihu Eon: Znovuzrození dračího oka. Tak neváhejte a podívejte se sem. Soutěží se do konce ledna.