pondělí 6. května 2013

Recenze: Anna krví oděná

Autor: Kendra Blake
Vyšlo:  01/13
Nakladatel: Baronet
Žánr:  fantasy, horor

Anotace:
Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé. Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít.
Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.
Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev.
Od své smrti Anna zabíjí každého, kdo se opováží vstoupit do jejího opuštěného viktoriánského domu, kterému kdysi říkala domov.
Avšak z nějakého důvodu Casův život ušetří.
                                              
Cas Lowood má zajímavé poslání: zabíjí mrtvé. A není to jednoduché, oni se totiž většinou brání. Bohužel taky nežijí na pěkných a světlých místech, takže Cas většinu svého času tráví v temnotě. Nemá žádné přátele a každou chvíli mění školu, protože se s matkou neustále stěhují a pátrají po duších. Cas v podstatě převzal tuto práci po svém otci, který byl jedním takovým duchem zavražděn. Od té doby se mu snaží vyrovnat, takže pracuje každou volnou chvíli.
Jedním z duchů, které má Cas na svém seznamu je i Anna krví oděná, která sídlí v jednom menším městě. Cas se v rámci kamufláže zapíše na místní školu a sblíží se s novými spolužáky. Díky nim se seznámí i se svým cílem: běsnící Annou. Její síla ho překvapí, nikdy nic podobného neviděl. Je zvláštní, něco ho na ní láká... Ale stejně musí přijít na způsob, jak ji zneškodnit.
Anna krví oděná se téměř okamžitě stala bestsellerem v zahraničí a velký podíl na tom má i nádherná obálka, která společně s názvem zaujme na první pohled. Přesně takhle mají vypadat horory pro mládež. Žádné kýčovité cákance krve ani umělé bárbíny. Tohle je to pravé. Tajemné, mrazivé a přitom okouzlující. Krása.
Autorka Kendare Blake píše opravdu skvělým stylem. V podstatě jsem si ani neuvědomovala, že čtu, spíš mi připadalo, že sleduji velmi dobrý a napínavý příběh. Skoro jako film. Kendare píše lehce a přirozeně, používá popisy okolí, ale v přiměřené formě, společně s akčními scénami tvoří vyváženou kombinaci. Samotný příběh má také hlavu a patu, je uvěřitelný a nic nebrání v plynutí děje.

Protože je Anna kniha pro mládež, nesmí chybět ani láska. Tentokrát trochu jiná. Důležité jsou i vedlejší postavy - Casovi přátelé: Thomas a Carmel. Původně rozdílní lidé vytvořili skvělou tříčlennou partu.
Hororové prvky v knize jsou, ale nic extra děsivého to není. Ano, mám ráda knihy, ve kterých do poslední chvíle neznáte pravého viníka nebo si myslíte, že ho znáte, ale nakonec je to někdo jiný, ale myslím si, že mohla autorka trochu přitvrdit. Ale je to kniha pro mladé, takže beru, že to nesmí být děsivé až moc, od toho jsou tu jiní autoři.
Konec je skvělý. Kvalitní zakončení kvalitního příběhu. Navíc je z poslední stránky jasné, o čem bude další díl. A vypadá to moc dobře. Dívka z nočních můr, tak se jmenuje pokračování, vychází už za pár dní. Ukázku si můžete přečíst tady: Dívka z nočních můr, a určitě se vyplatí sledovat i facebook nakladatelství Baronet, protože právě spustili soutěž o tento druhý díl: Soutěž.

P.S.: Nezapomeňte se podívat taky na skvělý trailer!

Hodnocení:
+ skvělá atmosféra           -málo děsivé (ale stačí to)
+ originální příběh              -na obálce jsou vidět oticky prstů (ale nic nepřekonatelného)
+ sympatický Cas                               
Dávám 8 bodů z 10. 

5 komentářů:

 1. málo desivé presne 8D
  Na začiatku bola krvavá Anna úplne super a potom všetci zmäkli nejako 8D
  Kniha fajnová, ale čakala som väčší zážitok, nebola pre mňa perfektná. 2ku by som ale chcela hlavne kvôli koncu 1tky 8)

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělá kniha! Z apět dní už vyjde dvojka! Jupí:D

  OdpovědětVymazat
 3. všichni o ní mluví a já ji pořád nečetla! :D ach jo! to musím napravit! :D

  OdpovědětVymazat
 4. Kniha mě už delší dobu strašně láká a plánuji si ji přečíst :)

  OdpovědětVymazat
 5. Tuhle knihu už jsem četla a musím říct, že mě se hrozně líbila. Docela mě pohltila, i když to nebylo žádné závratné čtení, ale po upozornění kamarádky, že druhý díl je o dost nudnější, tak se k němu nemůžu nějak dokopat. :D

  OdpovědětVymazat

Děkuju za tvůj komentář :))