středa 17. dubna 2013

Recenze: Boj o trůn (Svět Tryllů 3)

Autor: Amanda Hockingová
Vyšlo:  03/13
Nakladatel: Fortuna Libri
Žánr:  fantasy
Anotace:
Poslední pohled do světa Tryllů - Závěrečný díl série Dědička
Wendy Everlyová čelí nepříjemné volbě. Trylly může zachránit před nemilosrdnými nepřáteli jen tím, že se sama obětuje. Pokud se nevzdá Vittře, její lid se ocitne v brutální válce s neporazitelným nepřítelem. Ale jak by Wendy mohla opustit přátele, i když je to jediná možná cesta k jejich záchraně?
V sázce je všechno, protože království není to jediné, co by mohla ztratit. Poté, co se zamilovala do Finna i Lokiho, se musí rozhodnout, koho bude milovat navždy. Nakonec zjistí, který z nich dvou je ten pravý. Není však jisté, že se naplnění své lásky dožijí.
Všechno směřovalo k tomuto momentu. Má v rukou budoucnost celého svého světa. Je připravená za něj bojovat?

O autorce:
Amanda Hockingová je autorkou trilogie o Tryllech, která se v USA stala bestsellerem a dalších šesti knih, jež si vydala vlastním nákladem. Poté, co se prodalo – zejména ve formátu e-Book – , více než milion jejích knih vydaných samonákladem, je obdivována jako typický příklad úspěchu v digitálním věku. Žije v Minesotě, kde pracuje na další knize. Více se o ní dozvíte na www.amandahocking.blogspot.com a www.trylleseries.com
                                              

Každá malá dívka vždy chtěla být princeznou. Nosit krásné šaty, korunku a čekat na krásného prince. Zní to jako sen. Wendy Everlyové se tento sen splnil. Teda, ne tak docela. Ano, je princezna a nosí krásné šaty. Dokonce si jednoho krasavce brzy vezme za manžela, ale nic není černobílé. Mezi Trylly zuří válka a král Vittry a zároveň její otec se snaží Wendy za každou cenu získat. Kluk, kterého miluje - Finn - ji odmítl a matka, se kterou se seznámila teprve nedávno, umírá. A teď, aby toho nebylo málo, se musí Wendy rozhodnout. Její svoboda nebo svobody jejího lidu?

V prvním díle s názvem Dědička je vysvětlený celý svět Tryllů. Hlavně jejich podivné zvyky měnit děti lidí za ty své. Rozpolcení už bylo poměrně akčnější a plynulejší. Třetí a poslední díl Boj o trůn je svižné a příjemné zakončení této originální série. Wendy už není tak nepříjemná a konečně si začíná plně uvědomovat svou roli a dokonce se konečně - KONEČNĚ - rozhodla, jak to tedy udělá s Finnem. A jsem ráda, za její volbu, protože díky tomu se Svět Tryllů neřadí do zástupu kýčovitých knih o "pravé lásce". Tím ale neříkám, že romantika v knize chybí... Nechte se překvapit ;)

Taky míváte často slanost? :D
Ve třetím díle není moc nových postav, příběh se hlavně soustředí na uzavření dějové linky co nejpřirozenějším způsobem. Zakončení není nijak násilně uspíšeno, autorka má děj očividně dobře promyšlený. Na své si ale přijdou i milovníci vedlejších postav jako je Tove nebo Duncan. Oba mají velmi důležitou roli a hlavně pomáhají Wendy nejlépe jak umí.

V závěrečných dílech je většinou ta velká osudová bitva. Boj o trůn to má dokonce i v názvu. Zklamalo mě jen, že bitvě autorka nechala stejně prostoru jako uklízení zničeného města. A možná i míň. Mohla celou bitvu více rozvést a třeba i hrát více na city čtenářům. Mrzí mě, že se autorka nesnažila více a tuto bitvu zazdila.

Občas v knihách narazím na nějaký překlep nebo zvláštně formulovanou větu, ale tohle bylo poprvé, kdy jsem se upřímně zasmála překlepu. No vážně, podívejte se sami! Co na to říct? Snad jen to, že slanost v tomto významu si přidávám do slovníku a budu ho používat jako soukromý vtip :D

Každý díl z této série končí závěrečnou bonusovou povídku. Ani Boj o trůn není vyjímkou. Jenže... Předchozí povídky byly skvělé. Nenuceně rozvíjely děj knihy a doplňovaly pohledy jiných postav. Tentokrát ale je celá povídka jeden velký kýč. Však se také jmenuje A žili šťastně.... Můžu říct, že jsem čekala něco jiného, něco lepšího.

V konečném shrnutí ale Boj o trůn není tak hrozný, jak se vám z mého popisu může zdát. Ale bohužel je na stejné úrovni jako Dědička, takže zaostává za Rozpolcením, které tímto pasuji na nejlepší díl série. Ano, tady sice měla má nejoblíbenější postava Loki poměrně dost prostoru a Wendy se konečně rozhoupala, ale ta závěrečná povídka a bitva to dost zkazily. Druhý díl byl prostě lepší.
Přestože ale autorka plně nevyužila potenciál tohoto originálního příběhu, hodnotím ho jako lepší průměr. Škoda, potenciál to mělo velký. 
Hodnocení:
+ změna chování Wendy             -nedotažená bitva
+ originalita                                 - bonusová povídka

Dávám 8 bodů z 10.

1 komentář:

Děkuju za tvůj komentář :))