sobota 12. ledna 2013

Recenze: Jednou provždy (Paranormálové 3)

Autor: Kiersten Whiteová
Vyšlo: 11/2012
Nakladatel: Fortuna Libri
Žánr: fantasy, paranormálové,...
Anotace:
Poslední kniha z trilogie Paranormálové nás opět zavede do kouzelného a nebezpečného světa Evie Greenové. Z počátku vše vypadá idylicky, hlavně její vztah s Leasem. To by jí ale nesměla ničit život MAZP… Od chvíle, kdy se jí objeví pracovníci MAZP u dveří, vše se obrátí k horšímu. Eviina kamarádka Raquel je ve velkém nebezpečí. Celý paranormální svět na dívku tlačí, aby se rozhodla, zda pomůže Světlé královně a všem paranormálům, kteří chtějí, vrátit se do jejich světa. Toto rozhodnutí není jen tak, možná by se nikdy nedokázala rozhodnout, kdyby se neobjevil Reth.
O autorce:
Paranormalcy (neboli Zlodějka duší) je debutem Kiersten Whiteové.Má vysokého manžela a dvě malé děti, se kterými žije poblíž oceánu docela normální život. Tahle přemíra normálnosti vedla k její zájmu o nadpřirozeno, včetně upírů, víl a popové kultury. Kromě Série Paranormálové přispěla povídkami do několik antologií.
                                                                                                                  

Potřetí a naposledy se setkáváme s Evie, rozpustilou sedmnáctiletou holkou, která je posedlá růžovou barvou. Osud všech Paranormálů leží na jejich bedrech, ale Evie nemá ráda, když je do něčeho nucena. Podaří se jí překonat všechny překážky, zachránit své přátele, pomoci Paranormálůma přitom neztratit svou miniaturní duši?
Mezinárodní agentura pro zadržování paranormálů prochází velkými změnami. Nová ředitelka se rozhodla pro trochu drastičtější metody a nutí Evie vrátit se zprátky do práce. Jenže ta má dost práce s Temnou královnou, která ji nenechá v klidu spát.
Třetí díl je jednoznačně lepší než díly předchozí. Chování Evie už nikoho nepřekvapí, takže je jednoduché jej skousnout. Navíc můžeme říct, že prošla od prvního dílu proměnou a občas mívá i chytré myšlenky. Bohužel se ale stále nechová na svých čerstvých sedmnáct.
Jednou provždy je akčnější a rychlejší než předchozí díly. Možná trochu překombinované, protože Evie zachraňovala jednu uvězněnou osobu za druhou, ale aspoň se čtenář nenudí a děj mu odbíhá rychle. Konečně je popsána historie paranormálů a víl, takže příběh konečně dává smysl. Staré zlé postavy získávají nový kabát a už nepůsobí tak špatně, protože nikdo není černobílý a i dobrá bytost občas udělá nějakou špatnou věc. mrzí mě, že se Lease stále nijak nevybarvil a je spíše "podpantoflák". Charakterně na tom je ale lépe další zájemce o srdce Evie a to víla Reth. Jeho úmysly jsou dobré, ale způsob jejich plnění už tak moc ne. Stejně ale svým kouzlem ovlivní nejednu čtenářku.
Celá série je výrazná především díky nádherným obálkám, přesto ale obálka posledního dílu vysoce překoná ty předchozí. Dívka (Evie) konečně vytvořila i jiný výraz obličeje než "leklá ryba" a i barevně je mnohem výraznější.  V překladu už také není tolik chyb a zpracování kapitol je dokonalé jako vždy. Velmi vtipné bývají občas jejich názvy.
Paranormálové 3 určitě překvapí. Jsou mnohem lepší než předchozí dva díly a je to také kvalitní zakončení této série. Hlavní hrdinka leze více než často na nervy, ale bez ní by to asi nebylo ono. Konec je uzavřený a další díly by bylo jen nesmyslné plýtvání papírem.
Hodnocení:
+ skvělé zakončení            - bezvýrazný Lease
+ charismatický Reth           

Dávám 8 bodů z 10.
Děkuji nakladatelsví Fortuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete objednat na jejich internetových stránkách.


5 komentářů:

  1. Retha strašne nemusím 8D za to Leasa mám moc rada 8) Som zvedavá, ako sa bude kniha páčiť mne 8)

    OdpovědětVymazat
  2. Mám takový pocit, že jsem zapomněla o čem Paranormálové jsou. :D Sakra.. :D Ale i tak si chci poslední díl koupit. ;))

    OdpovědětVymazat
  3. Já už si je chci taky přečííst! Nějak jsem si je zapomněla připsat na seznam Ježíškovi :( Evie mě vždycky pobavila a taky mám radši Retha! Lease mě zrovna moc neoslovil..

    OdpovědětVymazat

Děkuju za tvůj komentář :))