pondělí 31. prosince 2012

Recenze: Neptunův syn

 Autor: Rick Riordan
Vyšlo:  09/12
Nakladatel: Fragment
Žánr:  fantasy
Anotace:
Ztracený Percy Jackson se vrací zpět! Ztratil však paměť a neví, kdo je, odkud přišel a jaké je jeho poslání. Z hlubokého spánku se probudil u vlčice Lupy, která jej poslala do Tábora Jupiter, římské obdoby Tábora polokrevných. Všichni kolem ho považují za syna boha Neptuna, římského boha moří.
Společně se dvěma členy tábora je vyslán na Aljašku. Podaří se jim osvobodit boha smrti Thanata, kterého uvěznili obři? Jaké další nebezpečí čeká Percyho, kterému se během cesty začíná vracet paměť?
O autorovi:
Rick Riordan je mnohonásobně oceněný autor knižní série Percy Jackson a Olympané určené pro mládež a detektivní série Tres Navarre pro dospělé. Rick Riordan učil patnáct let angličtinu a dějepis na státních i soukromých školách v San Francisco Bay Area v Kalifornii a v Texasu.
V roce 2002 získal od školy Saint Mary´s Hall jako první učitel této školy ocenění Master Teacher. Riordan žije se svou ženou a dvěma syny v San Antoniu.
                                             
Není zrovna příjemné probudit se kdovíkde a nevědět o sobě vůbec nic, zvlášť, když vás pronásledují dvě děsivé gorgony, které vás chtějí zabít. jediné co Percy má je jeho jméno, kouzelné pero, které se mění na meč a pár vzpomínek na Annabeth, jediného člověka, který mu uvízl v paměti. Vlčice Lupa mu poradila, že své vzpomínky znovu objeví, když úspěšně dokončí své putování. ale jak dlouho to bude trvat a kdy se mu konečně podaří zabít ty otravné gorgony Percy netuší.

Neptunův syn je druhým dílem pokračování úspěšné série o Percy Jacksnovi, potomku řeckého boha, od Ricka Riordana. autor svým poutavým vyprávěním přibližuje mládeži řeckou a teď už i římskou mytologii a historii. Na rozdíl od první série, v Bozích Olympu Rick využívá pohledy více postav, než jen Percyho. Oživuje tak celý příběh a dává mu nový rozměr.

První kniha byla psána z pohledů nových postav - Jasona, Piper a Lea. V pokračování se ale znovu můžeme setkat se ztraceným Percym a dalšími dvěma novými postavami Hazel a Frankem. Hazel je potomkem římského boha podsvětí a bohatství - Pluta -, ale Frank je teprve nováčkem, takže netuší, kdo je jeho božský rodič. S oběma hrdiny se Percy setká po té, co se dostane do Tábora Jupiter, římské obdoby řeckého Tábora polokrevných.

Tak jak to bývá v knihách Ricka Riordana zvykem, musí se Percy a jeho přátelé vydat na nebezpečnou výpravu při které možná nalezne své ztracené vzpomínky. Během jejich výpravy se hrdinové potýkají s novými nepřáteli a dozvídají se o sobě navzájem, ale i sami o sobě nové a mnohdy šokující informace. Bohužel ale jejich výprava není to nejhorší co je čeká, podle všeho je jim přichystán opravdu vzrušující osud plný nebezpečí a zrádných nástrah. Dokáží naši staří, ale i ti noví hrdinové spolupracovat a společně porazit mocného nepřítele?

Knihy od tohoto autora vám zaručují, že budete uchváceni od začátku až do konce. Je jedno po které z jeho sériích sáhnete, nikdy neuděláte chybu. Přesto ale Bohové Olympu vyčnívá nad všechny ostatní, možná proto, že je určena pro trochu starší čtenáře, takže i příběh a charaktery postav jsou více promyšlené a více reálné. Je vidět, že Rick Riordan ušel dlouhou cestu od Zloděje blesku a to je velmi dobře. Naučil se, jak lépe si hrát se čtenářem a neztratit jeho pozornost uprostřed příběhu.

Neptunův syn je napínavý od začátku do konce. Autor je mistr svého řemesla, takže ví, jak zakončit knihu a donutit čtenáře netrpělivě vyhlížet pokračování, které bude podle všeho opravdu strhující.
Hodnocení:
+ Percy! Percy je zpět!          - dá se vytknout přílišná dokonalost?
+ noví hrdinové 
+zajímavý konec

Dávám 10 bodů z 10.
Děkuji nakladatelsví Fragment za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete objednat na jejich internetových stránkách.
 

5 komentářů:

 1. "dá se vytknout přílišná dokonalost?"

  Ooo, ano, naprosto souhlasím :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, miluju tohle sérii :))

   Vymazat
  2. Ten druhý díl tě zabije, to ti můžu garantovat :D A Percy... Nezajímá mě, že je mu asi tak 17, stejně ho nejspíš miluju :D

   Vymazat
  3. Druhý díl? Tohle je druhý díl :D

   Vymazat
  4. No vždyť... špatně jsem se formulovala (včera jsem 4 hodiny plavala, abych využila permici, tak jsem nejspíš ještě pořád unavená, omlouvám se za to :D) Dej tomu čas a bude te to zevnitř užírat - já mám pořád hroznou touhu po dalším dílu a chci si to přečíst znova a to i zrovna teď :) Čili tě zabije to čekání na trojku :D
   Hezký nový rok přeju :)

   Vymazat

Děkuju za tvůj komentář :))