čtvrtek 13. prosince 2012

Recenze: Hněv bohů (Kroniky Cartera Kanea 2)

 Autor: Rick Riordan
Vyšlo:  09/12
Nakladatel: Fragment
Žánr:  fantasy
Anotace:
Život Cartera Kanea a jeho sestry Sadie se převrátil naruby. Odhalili totiž tajemství své rodiny.Sourozencům Kaneovým koluje v žilách krev pradávných faraonů. Mimo to zdědili talent starých egyptských mágů. Paráda? Kdepak! Všechna ta zaklínadla, která se teprve učí ovládat, sotva stačí na to, aby se ubránili zákeřným protivníkům, nestvůrám, nebezpečným mágům a rozzlobeným egyptským bohům…
Navíc se v kouzelné říši duatu pomalu probírá k životu ten nejhrozivější soupeř: had Apop, který chce nastolit věčnou vládu chaosu. Carter a Sadie musí najít tři části kouzelného svitku, který probudí boha slunce Rea, a objevit, kde se starý bůh vlastně ukrývá. Na záchranu světa zbývá jenom několik dní a čas se už začal odpočítávat…
Druhý díl trilogie úspěšného amerického spisovatele Ricka Riordana (autora Percyho Jacksona) navazuje na předchozí díl Kronika Cartera Kanea - Rudá pyramida.
O autorovi:
Rick Riordan je mnohonásobně oceněný autor knižní série Percy Jackson a Olympané určené pro mládež a detektivní série Tres Navarre pro dospělé. Rick Riordan učil patnáct let angličtinu a dějepis na státních i soukromých školách v San Francisco Bay Area v Kalifornii a v Texasu.
V roce 2002 získal od školy Saint Mary´s Hall jako první učitel této školy ocenění Master Teacher. Riordan žije se svou ženou a dvěma syny v San Antoniu.
                                             
Rick Riordan obdržel další nahrávku od Cartera a Sadie Kaneových. A jak to tak vypadá, dostali se do dalšího nebezpečného dobrodružství. Jako jedni z mála tuší, že egyptská mytologie přežila až do dnes a mnozí z bohů ovlivňují náš každodenní život. Jenže kromě těch dobrých přežili i ti zlí a jak to tak bývá, plánují konec světa. Podaří se sourozencům Kaneovým osvobodit boha Rea a přemoci zlého hada Apopa?
V prvním díle jsme společně s Carterem a Sadie objevovali jejich schopnosti a tajemství jejich rodiny. Zjistili, že jsou potomci dávných faraonů a že mají moc egyptských mágů. Své schopnosti použili na zastavení Sutecha, ale teď to vypadá, že musí čelit daleko mocnějšímu a nebezpečnějšímu stvoření.
Rick Riordan je autor úspěšné série s prvky řecké mytologie (později i římské) a jeho egyptská série sklidila stejný úspěch, přestože jsou si velmi podobné. Autor v obou sériích dělá opatrné narážky na oba světy, takže se možná budeme moci těšit až se v posledních Riordanových knihách potká Percy s Carterem, Řecko s Egyptem. Tohle jsou sice jen  mé domněnky, ale řekněte, nebylo by to skvělé?
Na příběhu není co vytknout, autor píše skvěle, poutavě a dokáže čtenáře u knihy udržet po celou dobu. Nemá problém zaujmout jak dívky, tak i chlapce, oboum nabízí hlavního hrdinu, do kterého se mohou promítnout. Zábavnou formou učí mladé historii a starověkou mytologii.
Tahle série je odlišná od jiných autorových děl tím, že Carter a Sadie mluví prostřednictvím přepsané nahrávky přímo ke čtenáři. Dokonce můžeme vidět, jak se během nahrávání Hněvu bohů mezi sebou škádlí. Díky tomu vypadá použitá forma realisticky. Jediné co lze knize vytknout je až příliš velká podobnost mezi sériemi autora. Skoro to vypadá, že Rick Riordan vymyslel jednu osu, vzal tři různé mytologie a tři (čtyři) různé hlavní hrdiny a předepsal jim osud, díky kterému budou neustále zachraňovat svět. Jenže kouzlo v těchto sériích se skrývá právě v tom, že i když mají knihy stejný motiv, nejsou tak úplně stejné. Každý z hrdinů má jiný styl myšlení a uvažování, takže nikdy nevíte, co hrdina udělá. Navíc je zajímavé sledovat různé typy starověkých kultur a náboženství.
Jak jsem řekla, Ricku Riordanovi jde málo co vytknout. Je mistrem ve svém oboru a já doufám, že se nemýlím a jednou se všichni hrdinové z jeho knih setkají. Jediné mínus jsou ty nehezké obálky.
Hodnocení:
+ egyptská mytologie             - autor se opakuje
+ slovníček pojmů a názvů     -obálka
+ dva různí vypravěči

Dávám 10 bodů z 10.
Děkuji nakladatelsví Fragment za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete objednat na jejich internetových stránkách.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuju za tvůj komentář :))