sobota 27. října 2012

Recenze: Temná horečka (Horečka 1)


Autor: Karen Marie Moning
Vyšlo: 07/2012
Nakladatel: Jota
Žánr: fantasy
Anotace:
První díl z pětidílné řady od mimořádně úspěšné autorky. Otevírá se svět plný tajemství a záhad, napětí a vášně, těžko definovatelný prostor mezi realitou a snem, současností a dávnými legendami.
Mac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz... Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu.
                                             

Jeden telefonát může změnit celý dosavadní život. Své o tom ví Mac Laneová, která svůj život začala dělit na  před osudným telefonátem a po něm. V první polovině byl její život dokonalý, bezchybný až naivní. Měla skvělou rodinu, práci, která ji bavila a budoucnost před sebou. Po telefonátu neměla nic. Její sestra byla mrtvá a Mac ztratila jistotu, se kterou se prodírala životem. Smrt blízké osoby ji probrala ze snění a ukázala jí, že život není tak jednoduchý. Po tom telefonátu už nic nebylo stejné. A ani Mac ne. Proto se rozhodla, že se vydá najít vraha své sestry do Dublinu, kde byla zavražděna.

Kromě našeho světa existuje i nespočet různých dimenzí, ve kterých žije spousta odlišných tvorů a nestvůr, které si ani neumíme představit. Jednou z těchto ras jsou i Dananové, bytosti s nadpřirozenými schopnostmi, kteří se dělí na zlé a ty méně zlé. Bojovníky tmy a světla. Procházejí se po našich ulicích, ale obyčejní lidé je vidět nedokážou. Jen vidoucí, osoby s nadpřirozeným zrakem a mnohdy i dalšími schopnostmi. A Mac zjišťuje, že mezi tyto lidi patří. Ona je vidí.

Američanka MacKayla Laneová je zvláštní osobnost, je krásná a moc dobře to o sobě ví. Mnohdy se projevuje až příliš sebevědomě, myslí si, že je nejen krásná, ale i chytrá. To ona možná je, ale ne tak moc, jak si myslí. Má poměrně velké znalosti v oblasti aut, které jí pomáhají dělat dojem na chlapy, ale to je tak asi všechno. Její prioritou jsou její nehty a sladěné oblečení. Proto můžou její názory a výroky jít obyčejnému čtenáři na nervy. Většinu času si totiž Mac hraje na něco, co není.

Příběh vypráví sama hlavní hrdinka s ročním odstupem. Obvykle je proto na začátku nebo konci kapitoly prozrazen malý kousek z nadcházejících událostí, většinou varování či povzdechnutí. Tento styl do příběhu vnáší určité napětí a udržuje tak čtenáře ve střehu.

Keltská mytologie nepatří mezi zrovna oblíbené téma mezi spisovateli, ale přitom je velmi temperamentní a nechybí v ní ani tajemno. Možná proto, že běžný čtenář o keltské mytologii moc neví, může si autorka toto téma předělat podle svého vkusu. Nejsem si jistá, zda i v původní mytologii jsou i tak peprné motivy, ale erotika Temnou horečku určitě oživila. Dá se říct, že hlavně toto je jeden z hlavních faktorů, proč kniha není nudná.

Důležitou roli v příběhu má i mužský element - Jericho Barrons, krásný cizinec, který vlastní knihkupectví. Po uzavření vzájemné spolupráce pomáhá Jericho Mac najít vraha její sestry. A také ji vysvětluje pravidla světa, do kterého právě vstoupila. Pro Jericha totiž Dananové nejsou žádnou novinkou. V Temné horečce se vztah mezi Mac a J. jeví spíše pracovně, ale třeba se v dalších dílech dočkáme i trochu osobnějšího vztahu. Podle některých náznaků to tak i vypadá.

Série Horečka je ve světě velmi úspěšná a oblíbená. Velmi tomu napomáhají i originální a zajímavé obálky. Nakladatelství Jota, která tuto sérii u nás vydává ponechala původní obálku, ale změnila postavu ve středu kruhů. Obálka i tak vypadá nádherně. Temná horečka se stejně jako jiné paperbacky od Joty liší tím, že ačkoli má kniha měkkou vazbu, díky klopám se jen tak lehce neponičí.

Celkový dojem z knihy kazí pouze přílišná sebejistota hlavní hrdinky. Příběh je plynulý, bez zbytečných opisů a nadpřirozené složky jsou v průběhu knihy také dobře vysvětleny. V následujících 4 dílech se proto můžeme těšit na pořádnou akci.

Hodnocení:
+ originální námět                 - namyšlenost hlavní hrdinky
+ slovníček pojmů                - občas zmatené
+ erotické scény
Dávám 7 bodů z 10.

6 komentářů:

 1. Túto knihu by som si veľmi rada prečítala 8)
  Má niečo do seba 8)

  OdpovědětVymazat
 2. zní to zajímavě, možná si ji přidám do svého seznamu, co musím přečíst :)

  OdpovědětVymazat
 3. Horečka pro mě byla tak trochu zklamáním, tři nadšení lidičkové mi ji doporučovali a, no, dostala jsem spíše takový průmer. Ale Judit se zapřísahala, že další díly budou lepší, tak tomu ještě dám šanci. :DD

  Hej, zbytečných opisů? Já ty zbytečné opisy mám strašně ráda. :P ... :D

  Jop, pravda, keltská mytologie má obrovský potenciál. Vždy si ráda přečtu nějaký příběh o ní. (Teď jsem se zamyslela a i když si jsem jistá, že jsem něco četla, ani za nic si nevzpomenu co. :D)

  OdpovědětVymazat

Děkuju za tvůj komentář :))