pátek 12. října 2012

Recenze: Kruh

Autor: Sara B. Elfgrenová, Mats Strandberg
Vyšlo: 09/2012
Nakladatel: Fortuna Libri
Žánr: horor
Anotace:
Engelsfors, město, které buď milujete, nebo nenávidíte. Většina tamních obyvatel ho spíš nenávidí. Právě tam se díky krvavému měsíci sejde v zábavním parku šest dívek, které nemají vůbec nic společného. Netuší, jak se tam dostaly ani co je tam táhlo. Jejich osudy jsou však náhle propojeny.
Odpovědí na otázky se jim nedostává, vědí jen, že ať se stane cokoliv, musí stát při sobě a postavit se zlu, které v Engelsforsu přebývá.
Kniha je prvním dílem zamýšlené trilogie.
                                             
Šest různých dívek, které spolu nikdy nepromluvily více než pár slov má najednou společný osud. Chodí sice na stejnou školu, ale nemají nic společného. Jen jednu noc, kdy je rudý měsíc přitáhl do opuštěného zábavního parku. Minoo, Rebeka, Ida, Anna-Karin, Linnéa a Vanessa zjistí, že nejsou tak obyčejné jak si myslely a že s nimi má osud větší plány. A aby toho nebylo málo, dozví se, že jsou čarodějnice a že mýtické bytosti nežijí jen v pohádkách. Zvládnou se spolu domluvit, rozvíjet své schopnosti a spolupracovat, aby mohly zachránit svět?
Malé městečko Engelsforst ve Švédsku bylo vždycky klidné, žádné divné a nevysvětlitelné příhody se tu za několik posledních let nestaly. Jenže nic není dokonalé a vypadá to, že se ve městě začínají dít divné věci. Údajně se v Engelsforstu dal dohromady Klub sebevrahů, dětí které nejsou spokojené se svým životem a chtějí ho ukončit. Tyto řeči se začaly městem šířit po sebevraždě Eliase, nenápadného a dříve problémového kluka, který si oblíbil černé oblečení. Našli ho na záchodcích na místním gymnáziu s podřezanými žílami. Jenže Linnéa, jeho dívka, nevěří, že by toho byl Elias schopný, ale důkazy hovoří proti němu. Musí proto jeho vraha vypátrat a to za každou cenu.
Kruh je teen horor od Švédských spoluautorů Sary B. Elfgrenové a Matse Strandberga a jako prostředí zvolili právě svoji zemi. Vím, že jsou teď v kurzu severské detektivky, ale severské horory mají taky něco do sebe. Studené počasí, husté temné lesy a krásné jezera jsou jako stvořené pro husí kůži.
Příběh je vyprávěn z pohledů některých hlavních hrdinek, především Minoo. Každá z dívek je něčím zajímavá a každá má kromě problému se svými novými čarodějnými schopnostmi, také problémy osobní. Jedna z dívek je zamilovaná do svého učitele, druhá je ve škole šikanována, třetí není spokojená s přítelem její matky,... A k tomu všemu se ještě připojí fakt, že je chce někdo zabít. Jednu po druhé...
Líbí se mi české vydání této knihy, máme krásnou obálku, grafické zpracování a oceňuji ten malý detail na boční straně. Místo klasického názvu knihy je tam malý kroužek a jména autorů. Také rozdělení knihy na tři části ulehčuje čtenáři orientaci. Překvapila mě tloušťka knihy, má krásných 516 stran, které se čtou velmi dobře. Jen kdyby nebylo toho pomalého začátku.
Celkově je Kruh skvělá děsivá novinka pro mládež, které otevírá dvířka pokračování této série a snad i dalším knihám z krásného Švédska. Já osobně už mám dost příběhů z USA, kterých je u nás hromada. Proto i za tuhle maličkost získává ode mě kniha bod navíc.
Hodnocení:
+ dobrý nápad                    - pomalejší začátek
+ prostředí Švédska                      
+ tajemno
Dávám 9 bodů z 10.

6 komentářů:

 1. Páči sa mi spôsob akým píšeš plusy a mínusi. Je to originálne, ešte som to nikde nevidela. Plus, na knihu sa teším, už ju mám doma. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, je to můj nápad jak nalákat i ty línější čtenáře :D Mě občas taky nebaví číst celou recenzi nebo prostě nemám čas, tak jsem to chtěla některým zjednodušit :)

   Vymazat
 2. Ta kniha vypada hodne zajimave a tva recenze na ni me zaujala. Hlavne na konci ty plusy a minusi :) je to pekne, chytre a rychle, kdyz si chce nekdo zkratit rozhodovani. asi uz vim co chci na narozky :D
  Dekuji za recenzi

  OdpovědětVymazat
 3. Zaujímavá recenzia. Čistou náhodou si ju idem zajtra vyzdvihnúť takže dúfam, že bude rovnako dobrá ako si myslím a že splní všetky moje očakávania. :)

  OdpovědětVymazat

Děkuju za tvůj komentář :))