středa 29. srpna 2012

Recenze: Pod nekonečnou oblohou (Nebe 1)


Autor:  Veronica Rossi
Vyjde: 06/2012
Nakladatel: Knižní klub
Žánr:  sci-fi, fantasy
Anotace:
První díl futuristické postapokalyptické trilogie na pomezí fantasy, romance a dobrodružného příběhu. Hlavní hrdinové, Aria a Perry, pocházejí ze dvou radikálně odlišných společenských vrstev a vlastně by se neměli nikdy setkat, natož navázat vztah.
Aria patří mezi obyvatele uzavřeného, vysoce technicky rozvinutého a izolovaného města, Perry zase do nebezpečného přírodního světa.
Když Ariu vykáží z města za zločin, který nespáchala, domnívá se, že ji čeká okamžitá smrt – ve volné přírodě nemá šanci přežít. „Divoch“ Perry je pro ni jedinou šancí, jak se zachránit.
Zakázaná láska a rozpolcená civilizace vzbuzuje mnoho filozofických, morálních a etických dilemat zrcadlících se v neobyčejném vztahu dvou hlavních hrdinů.
                                                

Blaženost je bublina. Bublina stojící uprostřed pustiny. Ale není to jen tak ledajaká bublina. Uvnitř žijí lidé, spousta lidí. Jsou krásní, šťastní a zdraví. Nikdy nepoznali svět venku, aspoň ne na vlastní kůži. Bylo by to příliš nebezpečné. Ale mají Říše, virtuální světy. Říše mohou být z minulosti, mohou být vymyšlené, mohou být poučné. Můžete se objevit v jakékoli době a na jakémkoli místě na planetě. Díky nim necítí Osadníci potřebu vycházet ven, v Říších mají vše co potřebují. Jenže, nic netrvá věčně a i ideální svět uvnitř bubliny není bezpečný.

Árie se nikdy nechtěla zaplést se Sorenem, synem konzula Hesse. Ale potřebovala něco zjistit o své matce. Jestli je v pořádku a kdy se vrátí domů. Jen že se to trochu zvrtlo. Vlastně více než trochu. A navíc se do Blaženosti vloupal i Outsider, žijící mimo bublinu. Jedna malá chyba a celý Áriin život se změnil k nepoznání. Teď je jen otázka, zda v "Obchodu se smrtí", jak říkají oblasti mimo bubliny Osadníci, přežije a jestli z toho nevzejde něco dobrého.

V příběhu se střídají pohledy dvou hlavních postav, Árie a Peregina. Můžeme proto sledovat děj dvěma páry odlišných očí. Osobně mi pohled Perryho přišel upřímnější, syrovější, kdežto Árie byla uzavřená. Líbilo se mi, jak se vztah mezi hlavními postavami vyvíjel, jak bojovali s osudem až do poslední stránky. Pod nekonečnou oblohou bylo vzrušující čtení plné zapeklitých zvratů a příjemných momentů.  Nebylo to příliš přeslazené, ale taky se kniha nesnažila vydávat za něco jiného.

To co se stalo na konci knihy jsem nečekala, ale tajně jsem v to doufala. Díky tomu se vyhlídka na další díl stává sice nesnesitelnější, ale aspoň si můžu poslední kapitolu číst stále a stále dokola. Jen mi vadily občasné gramatické chyby, v ději to nijak nepřekáželo, ale i přesto občas rušily. Další díl je plánován na listopad 2012.

Hodnocení:
+ střídání pohledů hlavních postav                            - hodně mrtvých
+ vše srozumitelně vysvětleno                                  - uzavřená Árie
+ romantický příběh                                                - gramatické chyby
Dávám 8 bodů z 10.

6 komentářů:

 1. Mne sa táto kniha strašne lúbila 8)
  Ale myslím, že v Divergencii alebo v Hunger games bolo tých mŕtvych oveľa viac 8D Takže tu mi to až tak neprekážalo 8)

  OdpovědětVymazat
 2. To je zvláštní, četla jsem jinou recenzi na tuto knihu a je tam právě vytýkáno, jak málo je toho vysvětleno a že je to nesrozumitelné.. no budu si to muset přečíst a udělat si na knihu vlastní názor :)
  Jinak tě musím opravit - další díl je posunut a bohužel vychází až na jaře příštího roku :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždy je lepší udělat si vlastní názor :) To posunutí mě velmi mrzí

   Vymazat
 3. Knížka se mi strašně moc líbila. A ty gramatické chyby byly doopravdy strašné :/

  OdpovědětVymazat
 4. Pěkná recenze :) Mně se kniha líbila sice o něco méně než tobě, ale i tak tvé hodnocení naprosto chápu .)

  OdpovědětVymazat

Děkuju za tvůj komentář :))