úterý 17. července 2012

Recenze: Závist (Prázdná rakev 1)

Autor: Gregg Olsen
Vyšlo: 06/2012
Nakladatel: Fortuna Libri
Žánr: horor
Anotace:
Noc, kdy Katelyn zemřela, se stalo cosi, co všechno změnilo. Zlo má nejrůznější příchutě. Někdy je hořké, jindy ošidně sladké. Katelyn zjistila den své smrti. V jeden okamžik byla deprimovaným teenagerem a zároveň ztratila život. A pak... ležela na stole z nerezové oceli, oči skleněné, tělo studené, a byla opravdu, ale opravdu mrtvá.
 Jak se to stalo? Byla to sebevražda, nebo vražda? A kdo za to nese vinu?
 Dvojčata Hayley a Taylor Ryanovi zakopnou o důkaz, který je mnohem více znepokojující než si vůbec dokázali představit... a prolitá krev je přivede na stopu tajemství z dávné minulosti, o níž by raději ani nic nevěděli.
Autor se nechal inspirovat pravdivým příběhem internetové šikany a Závist je prvním dílem odvážné, otevřené a hrůzostrašné série, která vás přivede až na hranu mezi životem a smrtí.

O autorovi:
Gregg Olsen v průběhu své kariéry prokázal schopnost vytvořit detailní vyprávění, které čtenáři nabízí fascinující pohled do života lidí (skutečných či smyšlených), kteří se ocitli uprostřed podivných okolností.
Velmi úspěšný autor New York Times, Olsen napsal sedm populárně naučných knih a dva romány.
Gregg Olsen,  rodák ze Seattlu, žije v Olalla ve Washingtonu se svou ženou a dcerou, třemi kuřaty, kokršpanělem Milem a Suri odst. jezevčík mini tak rozmazleným, že nosí svetr.
                                                                 
Katelyn byla sama, přátelé ji opustili, její milostný život nestál za řeč a ani doma nebylo vše v pořádku. Už dlouho okolí pozorovalo změnu z veselé a usměvavé v zamlklou a nešťastnou dívku. Přechod na střední všechny změní, ale že tak moc netušil nikdo. Přesto byli všichni překvapeni, když se dozvěděli o Katelynině údajné nehodě. Nebo to snad byla vražda?
Závist je horor založený na pravdivém příběhu a o to víc vám z něj bude běhat mráz po zádech. Nečekejte žádná nadpřirozená stvoření a nevysvětlitelné zázraky. Jediná zvláštnost v tomto příběhu jsou dvojčata, Hayley a Taylor Ryanovy, které mají ke světu duchů trochu blíže než ostatní. 
První díl ze série Prázdná rakev byl pro nakladatelství skvělá volba. Gregg Olsen je úžasný spisovatel, který v knize udržuje strhující tempo, které vás nenechá vydechnout. Navíc je Závist výjimečná i svou grafickou úpravou. Jak samotná obálka, tak i každá kapitola je nesmírně povedená a až na pár překlepů a chybiček v textu je kniha téměř dokonalá. Závist budete neustále chtít ochmatávat a nahlížet na její stránky.
Nic není takové, jaké se zdá. Tohle je moto celé knihy a pokud patříte k těm, kteří si na knihu dělají úsudek již během čtení, budete na konci velmi překvapeni. A dělat unáhlené názory se nevyplácí! 
Jestli si pod pojmem horor představujete klasiku typu Texaský masakr motorovou pilou, tak tady žádné magory pobíhající s motorovkou nečekejte. Kniha je strašidelná takovým lehkým způsobem, který si zamilujete. Takže Závist doporučuji i pro ty, kteří se leknou i vlastního stínu. Jen ji prosím nečtěte těsně před spaním, vliv na vaše sny může být velký.
Jak se můžem dozvědět na konci, v takzvaném postmortem, další díly budou taktéž velmi zajímavé. A já jen budu doufat, že si autor podrží laťku stejně vysoko, jako u Závisti.
Dávám 10 bodů z 10.
Děkuji nakladatelství Fortuna Libri za zaslání recenzního výtisku. Knihu si můžete zakoupit na jejich internetových stránkách nebo na www.arara.cz

3 komentáře:

 1. Mně přišla dneska jako RC :DD Naprosto miluju tu obálku! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ta anotace je prostě dokonalá O.o Už nějakou dobu na ni narážím a pořád jsem znovu a znovu fascinovaná... ani nevím, co se mi na ní tak líbí, ale...
  Tak si knížku tedy zkusím nějak sehnat a budu šíleně zvědavá...^^ (a nedočkavá, díky teda! :DD)

  OdpovědětVymazat
 3. Tuto knížku miluju. Gregg ji napsal dokonale (mimochodem Tvá recenze je také skvěle napsaná!!). U čtení knihy jsem se bavila a místy mě i pořádně mrazilo. Dalších dílů se nemohu dočkat, už aby tady byly!! :))
  Toto je opravdu kniha s velkým K.

  OdpovědětVymazat

Děkuju za tvůj komentář :))