pondělí 30. července 2012

Recenze: Rudá pyramida (Kroniky Cartera Kanea 1)


Autor: Rick Riordan
Vyšlo:  04/12
Nakladatel: Fragment
Žánr:  fantasy
Anotace:
Myslíte si, že je nějaký med nechodit do školy, věčně létat po celém světě, vozit s sebou jenom to, co se vejde do jednoho kufříku, a nemít žádný pořádný domov? Tak to budete koukat!
Už šest let cestuje Carter Kane z místa na místo se svým otcem, věhlasným egyptologem. Pořádně nezná ani vlastní sestru Sadie, která žije s prarodiči v Londýně. Děti se smějí setkat jen dvakrát do roka a tentokrát pro ně otec ještě ke všemu vymyslí nudnou prohlídku Britského muzea.
Jenže pozor - egyptští bohové se probouzejí! Začínají nejděsivější Vánoce, jaké kdy Carter a Sadie zažili… Od toho dne se život čtrnáctiletého Cartera a dvanáctileté Sadie obrátí naruby. Sourozenci Kaneovi zjistí děsivou pravdu o své rodině a poznají tajemné egyptské bohy mnohem líp než z otcových výkladů a exponátů v muzeích.

O autorovi:
Rick Riordan je mnohonásobně oceněný autor knižní série Percy Jackson a Olympané určené pro mládež a detektivní série Tres Navarre pro dospělé. Rick Riordan učil patnáct let angličtinu a dějepis na státních i soukromých školách v San Francisco Bay Area v Kalifornii a v Texasu.
V roce 2002 získal od školy Saint Mary´s Hall jako první učitel této školy ocenění Master Teacher. Riordan žije se svou ženou a dvěma syny v San Antoniu. Právě pracuje na nové sérii The Kane Chronicles, která bude založená na egyptských bozích a jejíž první kniha, The Red Pyramid, bude vydaná 4. května 2010.
                                                            

Čtrnáctiletý Carter Kane cestoval od malička se svým otcem archeologem po celém světě, ale nejvíce času strávil v Egyptě. A přestože jeho otec egyptologii věnoval celý život, Carter nečekal, že tato kultura tak výrazně v budoucnu ovládne jeho život. Že se stane její součástí.

Egyptská kultura existuje a přežívá skrytá za moderním světem. Tato několika tisíciletá říše je něco víc, než si obyčejní lidé myslí. Bohové existují a spolu s nimi i příšery. Harmonie a chaos jsou nestabilní a stačí jen jediné zaškobrtnutí a misky vah se převáží na nesprávnou stranu.

Jistě znáte Percyho Jacksona. Ať už z filmu nebo z knihy. Určitě ho znáte. Mladý, chytrý a odvážný mladík, který žije v řecké mytologii zasazené do současného světa. Zeus, Hádes, chiméry a další potvory jsou v jeho světě normální. Kroniky Cartera Kanea jsou od stejného autora, úžasného Ricka Riordana. A jak můžete poznat, tak tentokrát se z Řecka přesunul do Egypta. Hlavní fakt je v obou sériích totožný. Mytologie existuje a bohové nejsou jen výmysl. A hlavní hrdinové nejsou jen obyčejní kluci, mají v sobě taky něco z této staré kultury. Přestože se může zdát, že příběh velmi podobný jinému může být pro čtenáře nezáživný, opak je pravdou. Rudá pyramida je stejně kvalitní jako jiné Riordanovy knihy a i když mají mnohé společné,  liší se a vy nebudete zklamáni, že se autor jen snaží  vytěžit co nejvíc na jednom nápadu. Ne, obě série jsou povedené, podobné, ale přesto odlišné.

Velmi zajímavé na Rudé pyramidě je její forma. Kniha je vyprávěna stylem nahrávky, kdy se při líčení příběhu střídá Carter se svou sestrou Sadii. Jejich vzájemné hádky a neshody dodávají příběhu zajímavou a originální jiskru.

První díl této série uvádí čtenáře do egyptské mytologie, seznamuje ho se základními postavami a přitom má souvislý a napínavý děj. Některé postavy si zamilujete, jiné budete nenávidět, ale kočičí bohyni Baset budete zbožňovat! Její postava je v knize popsána velmi dobře, má zajímavý charakter a také minulost.

Rudá pyramida je originální a skvěle napsaná. Možná jsem prostě jen ovlivněná a jako vždy mi kniha od Ricka Riordana připadá dokonalá. A stojím si za tím.

Dávám 10 bodů z 10.
Děkuji nakladatelsví Fragment za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete objednat na jejich internetových stránkách.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuju za tvůj komentář :))