pátek 13. dubna 2012

Expres recenze: Stopařův průvodce galaxií


Autor: Douglas Adams
Vyšlo:  2002
Nakladatel: Argo
 Žánr:  parodie na sci-fi
Anotace: 
První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC.
Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici.
Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.
                                                                                                               
Stopařův průvodce galaxií je geniální dílo, které je úžasné právě svojí neskutečností. Nejsem si jistá, zda autor vše bral pouze jako vtipný příběh nebo do něj vložil i množství skrytých narážek. Já osobně se přikláním k tomu, že ano. Například to, že lidé chtějí znát odpověď a přitom neznají otázku. Takže přestože se konečně dozví odpověď na základní otázku života, Vesmíru a vůbec, která zní 42, nejsou spokojení. A my to můžeme brát jako narážku na to, že nikdy nejsme spokojení s tím co máme a chceme stále víc a víc.
Hlavní postava tohoto příběhu je Artur Dent. Jeho planeta - naše Země - má být zničena, protože stojí v cestě nové expresní vesmírné dálnici. Zemi se nakonec nepodaří zachovat, ale Artur je zachráněn svým kamarádem - mimozemšťanem -Fordem Perfektem. Společně s ním se vydává na úžasné dobrodružství. Zároveň se o Fordovi dozvídá pravdu. Zjistí, že při svém průzkumu pro aktualizaci Stopařova průvodce po galaxii, encyklopedii všeho vesmíru a vědění, ztroskotal na Zemi na dlouhých patnáct let.
Během putování s hrdiny zjistíme proč je ručník pro stopaře tak důležitý, co dokáže Babylonská rybka a že myši nejsou tak hloupé a nevinné, jak se tváří.
Série Stopařův průvodce galaxií je pětidílná série a první díl je skvělým úvodem. Ať už máte sci-fi rádi nebo ne,  tuto knihu si zamilujete.
Málokdy se u knížky směji, ale u této to nešlo jinak. Stopařův průvodce galaxii mě překvapil svojí komplikovanou jednoduchostí a já už se těším až si přečtu i další díly.

Knihu můžete koupit na www.arara.cz

1 komentář:

Děkuju za tvůj komentář :))