pátek 3. února 2012

Recenze: Odstíny života


Autor: Lucie Adamová
Vyšlo: 04/2011
Nakladatel: XYZ
Žánr: horor
Anotace:
Alexandrina Avitalová se za života nijak nelišila od vrstevníků. Když je v den svých devatenáctých narozenin chladnokrevně zavražděna, nikdo nemůže tušit, že smrt se stane začátkem její nové cesty. Tři roky poté, co byla pohřbena a oplakána rodinou a přáteli, se probouzí znovu k „životu“. Je uvedena do světa magie a ďábelských stvoření. Alex musí zapomenout na svůj předchozí život, aby mohla zaujmout pozici neohrožené bojovnice se silami temnot. Podle dávného Proroctví je právě ona jedinou vyvolenou, Spasitelkou, která má rozhodnout odvěkou bitvu mezi dobrem a zlem…
O autorce:
Lusy Adams (Lucie Adamová) v roce 2010 završila maturitou své studium na šestiletém gymnázium v Prostějově a zahájila roční studium na jazykové škole, kde zdokonaluje angličtinu. Jejím snem je studium tohoto cizího jazyka na vysoké škole (přihlášky už jsou podány). Všechen volný čas jí zabírá psaní, ke kterému tíhne už od dětství. Když se potřebuje odreagovat, piluje svou milovanou angličtinu četbou knih v originále nebo sledováním amerických seriálů.
                                                                          
Smrt v mladém věku je vždycky smutná, ale Alexandrina Avitalová nemusí zoufat. Na rozdíl od ostatních se tři roky po své smrti záhadně probouzí a zjišťuje o sobě nehezké věci. Objevuje nový svět plný magie a dozvídá se, že je předmětem starého proroctví, které říká, že jedině ona může zabít samotného Ďábla. Je to sice vysoký cíl, ale co by neohrožená a velmi sebevědomá Alex nezvládla, že?
Děj se odehrává v našem současném světe, ale jak tomu už bývá zvykem, tak o magických a nadpřirozených součástech zase nic nevíme.  V tomto světě se můžeme setkat jak s upíry, vlkodlaky, čaroději, démony, tak i s Lovci, kteří pomáhají chránit obyčejné lidi a udržovat rovnováhu. Co je ale překvapivé, tak přestože se setkáváme pouze s jedním bohem (Liamem), tak podle mnohých narážek existuje bohů vícero. Polyteismus není v soudobé Evropě klasický, ale v dalších dílech uvidíme, jak se s tím autorka vypořádá.
Alex je velmi zajímavá osoba. Před svou smrtí byla namyšlená ,,bárbínka", která dostala vše, co si zamanula. Jenže to se změní, jen co přijde o život. Nemilosrdně zabíjí nestvůry a zlá nadpřirozená stvoření. Bohužel ji otravuje velmi sexy a okouzlující bůh jménem Liam. Nutí ji, aby se stala Spasitelkou, která má pomoci těm hodným vyhrát válku proti zlým. Díky náhodě se Alex setkává i s Gabem, lovcem, který ji okouzlí téměř okamžitě a vy po čas čtení můžete sledovat, jak se jejich vztah vyvíjí. Kromě nich se v knize nachází opravdu hodně charismatických a neodolatelných mužských postav a těch ženských je tam opravdu poskrovnu. Kromě Alex se setkáváme už jen se dvěma a to s Moirou a Mikaylou. Z toho vyplývá, že se Lusy snažila zapůsobit spíše na něžnější pohlaví. A určitě se jí to podařilo, protože kdo by odolal tomu velkému množství sexy chlápků, co? Jen mě mrzí, že to není realistické, všichni jsou až moc dokonalí a když už nějakou tu chybičku mají, dokážou ji obrátí ve svůj prospěch a vypadat díky ní ještě lépe.

 “Přemýšlel jsem jestli se tady ukážeš."
"Přemýšlel " zopakovala jsem pochybovačně. "A bolelo to hodně?”

Přestože je kniha označována za horor, bát se u ní nebudete. Ano, pár mrtvol se tam objeví, jezera krve také. Ale atmosféra knihy strašidelně nepůsobí. Neustále je odlehčována Alexiným specifickým humorem a narážkami. Pozadu nezůstává ani Matt, další krasavec v partě. Je považován za nenapravitelného sukničkáře, ale i přesto si ho zamilujete, protože i on má svoji jemnou stránku. Za pozornost stojí rozhodně i Doug, který je mi mnohem sympatičtější, než Gabe. Patří mezi vlkodlaky, ale pomáhá lovcům, protože se dokáže velmi dobře ovládat. A možná vám můžu prozradit, že s Alex zažijí jednu velmi horkou chvilku.
Odstíny života jsou debutem nadějné české studentky. Je to první díl plánované pentalogie, ale o tom, zda budou vydány i další díly rozhodne až prodejnost dílu prvního. Já sama se přikláním k tomu, že by se vydat měli, protože mě Odstíny života příjemně překvapily a velmi se těším na pokračování. Takže přestože by jste Alex občas jednu vrazily, dejte jí šanci a pokud OŽ nemáte ještě doma, utíkejte si je koupit. Pokud vám nevadí velké množství sarkasmu a hot kluků, nebudete zklamané. Pro mužskou část by to, ale nemuselo být to pravé ,,ořechové".
Dávám 7 bodů z 10.

7 komentářů:

 1. Je to plánova pentalogie, ne trilogie :P

  OdpovědětVymazat
 2. Výborná kniha jejíhož pokračování se už nemůžu dočkat xD A taky bych docela chtěla i filmové zpracování které by určitě za něco stálo :P

  OdpovědětVymazat
 3. Chstám se číst.. :) tak mě to snad nezklame!

  OdpovědětVymazat
 4. Teď jsem dočetla a líbilo se mi :-) Fajnové byli některé typicky české výrazy, které sama hodně používám ;-) jinak to bylo vtipné, těch krásných kluků tam bylo opravu hodně, ale mě to tedy nevadilo :-D souhlasím s tebou, že by Alex někdy potřebovala proplesknout, ale to snad každý :-D a mně byl asi nejsympatičtější Doug, musím se přiznat, že Gaba mám na předposledním místě před Devonem :-D

  OdpovědětVymazat
 5. Knihu mám už nějáký ten pátek doma,ale jaksi jsem se k ní zatím nedostala.Budu to muset co nejdříve napravit :) Četla jsem na ni hodně kladných recenzí,tak snad se mi bude taky líbit.

  OdpovědětVymazat

Děkuju za tvůj komentář :))