pondělí 21. listopadu 2011

Recenze: Sukuba -Trápení

Autor: Richelle Mead
Vyšlo:  06/11
Nakladatel: Domino
Žánr: fantasy
Anotace:
Sukuba je nadpřirozená bytost, která smí po libosti měnit podobu a jediným jejím úkolem je svádět. Zní to tak lákavě! Dívka může být, kým chce, její šatník je nevyčerpatelný a smrtelní muži by udělali cokoli pro její pouhý dotek. No, vlastně za to platí svou duší, ale proč zacházet do přílišných podrobností?
Avšak život Georginy Kincaidové, sukuby ze Seattlu, není ani zdaleka tak exotický. Pracuje v knihkupectví a její šéf je poměrně nesnesitelný uťáplý chlap. Nesmrtelní přátelé si z ní nepřestávají dělat legraci kvůli jedné její dávné proměně. A nejhorší ze všeho je to, že si nemůže vyjít na rande, aniž by z dotyčného muže nevysála život. Ona by přitom dala všechno na světě za to, kdyby se směla dotknout slavného a neodolatelně krásného spisovatele Setha Mortensena!
Snění o Sethovi však bude muset počkat, protože ve světě nadpřirozených bytostí se začíná dít cosi podivného… a velmi nebezpečného. Georgina se proti vlastní vůli stává aktérkou souboje mezi dobrem a zlem…
                                                                                                                               

O autorce:
Richelle Mead se narodila v Michiganu a nyní žije v Seattle. Má tři různé diplomy. Bakalářský za studium Svobodných umění univerzity v Michiganu, magisterský za studium komparativní religionistiky ve Western Michigan University a trezí na University of Washington.
Meadová aktivně pracuje na třech sériích současně. Její rozvrh je náročný, protože napíše návrh na novou knihu každé tři měsíce. Je to velmi rychlé na rozdíl od jiných autorů, jejichž práce trvá rok.
Tak dlouho jak se naučila číst je fascinována mytologií a folklórem. Pokud zrovna nepíše nebo nečte knihu, ráda cestuje, nakupuje šaty, zajímá se o koktejly.
                                                                                                                               

Talent Richelle se prokázal v sérii Vampýrská akademie, proto mě tahle kniha trochu zklamala. Autorka se posunula od psaní knih pro mladistvé ke knihám pro starší čtenáře. Kniha nenadchne, ale ani neurazí, je to ideální odpočinkové čtivo. Akce je tam minimální, spíše až na konci.
Hlavní hrdinka Georgina mi mnohdy připadala hloupá. Nedokázala mě dostatečně přesvědčit, že své jednání myslí vážně. I když měla pár staletí na uspořádání myšlenek, připadalo mi, že neví co chce. Chvíli chce být normální, ale v další minutě už těží z toho, že je sukubou.
Myslím, že se autorka snažila vytvořit další dílo na úrovni VA. Bohužel se jí to nepodařilo a kniha byla místy nudná či předvídatelná. Byla jsem docela překvapená, co udělala Richelle s představou sukuby. V podstatě si celý mýtus přetvořila ke svým účelům. Je to škoda, protože mnoho lidí proto může získat mylnou představu o těhle stvořeních.
V případě, že máte možnost si tuto knihu přečíst, aniž byste si ji kupovali, a máte spoustu volného času, tak po téhle knize sáhněte. Nechci vás odrazovat od její koupě, ale Trápení zrovna nepatří mezi zvláště povedené kousky.

Dávám 4 body z 10.

1 komentář:

  1. No, musím uznat, že docela souhlasím. Vampýrská akademie se jí povedla mnohem více. Musím ale také uznat, že další díly skóre této ságy o něco vylepšily. Dala bych spíš 6-7 bodů celé sáze. I přesto, že první kniha stojí za nic. :)

    OdpovědětVymazat

Děkuju za tvůj komentář :))